Nie możesz być niczego pewnym. Formułowanie teorii, że nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć, doprowadza do naiwnej wiary w bezpieczeństwo i stabilność firmy. Czujesz spokój w inwestowaniu. Brak czujności oraz pewność, że jesteś w stanie przewidzieć przyszłe zdarzenia to największe zagrożenia dla Twojej działalności. Wtedy pojawia się on – czarny łabędź w ekonomii, nagle dopada Cię kryzys finansowy i tracisz wszystko, bo przecież nieprzewidywalność zdarzeń nie jest w stanie Cię zaskoczyć. Dzisiaj nie możesz być pewnym niczego.
Spis treści
Czarne łabędzie ekonomi
Jesteś zapewniany o swoim bezpieczeństwie. Czujesz się komfortowo i żyjesz zgodnie ze swoimi zasadami. Robisz to, co Ci się podoba. Twoja firma poszerza horyzonty. Wchodzisz na nowe rynki. Realizujesz kolejne projekty, możesz sobie pozwolić na regularne inwestowanie.
Od czasu do czasu dochodzą Cię słuchy o kryzysie w jednej z firm, wycieku poufnych informacji. Wydają się one jednak odległe. Żyjesz w przekonaniu, że nigdy nie będą dotyczyły Ciebie. Dobrze znasz pojęcie czarnego łabędzia, jednak jesteś przekonany, że Tobie nic podobnego nie grozi. Jak pokazuje życie bezsensowne przewidywania mogą nieść bardzo niekorzystne skutki. Wyobraź sobie coś, co wydaje się surrealistyczne. Zamknięcie granic. Zakaz wychodzenia z domu. Pojawienie się na ulicach tłumu ludzi w maseczkach. Nagle nie wiesz, kto przed Tobą stoi. Tracisz grunt pod nogami, a Twoja firma staje nad przepaścią. Nagle musisz dopasować całą strategię działania do zupełnie innej rzeczywistości. Ludzie nie mogą przyjść do pracy. Klient nie zjawi się na spotkaniu w biurze. Do gry wkracza niepewność i nieprzewidywalność, a przecież nic nie było w stanie Cię zaskoczyć. Pandemia jako czarny łabędź z najnowszych przykładów obrazujących zagadnienie, jakim jest zjawisko czarnych łabędzi w ekonomii. Na przestrzeni lat mieliśmy do czynienia z kilkunastoma zdarzeniami, których konsekwencje dla świata biznesu można mierzyć podobną skalą. Dlaczego wciąż czujemy się pewnie w swojej rzeczywistości i żyjemy w przekonaniu, że żadne zdarzenie niespodziewane nie jest w stanie nas zaskoczyć?
Współczesna definicja czarnego łabędzia
Teoria czarnego łabędzia podkreśla przede wszystkim wpływ czarnego łabędzia na realia oraz siłę tego, jak jedno zdarzenie niespodziewane może zawładnąć życiem.
Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się tak szybko, że planowanie na podstawie danych historycznych może zamienić się w zupełnie bezsensowne przewidywania. To właśnie podkreśla Nassim Nicholas Taleb, którego autorstwa jest Teoria czarnego łabędzia. W swojej książce “Black Swan The Inpact of the highly improbable” wyjawia skalę konsekwencji tego, co nieprzewidywalne. Czym jest czarny łabędź? O co chodzi? Taleb czarne łabędzie definiuje jako m.in przyszłe zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a potrafią diametralnie zmienić nasze podejście do rzeczywistości.
Ostatecznie okazuje się, że niekorzystne skutki czarnych łabędzi mogą być do przewidzenia i znajduje wyjaśnienie w otaczającej nas rzeczywistości.
Czarne łabędzie ekonomia – na przestrzeni ostatnich 50 lat
Aby dobrze zrozumieć, logiczność czarnego łabędzia w ekonomii, warto przeanalizować to, co wydarzyło się w ostatnich latach.
Poniżej prezentujemy przykłady czarnych łabędzi obok których nikt nie przeszedł obojętnie:
- 2000: Dotcom, czyli bańka internetowa
- 2001: Zamach na World Trade Center
- 2011: Katastrofa nuklearna w Fukushimie
- 2016: Brexit
- 2020/2021: Pandemia COVID-19
Pandemia COVID-19 doprowadziła do zamknięcia wielu firm, które nie były przygotowane na tak duży kryzys finansowy. Eksperci spierają się, czy to wydarzenie ma cechy czarnego łabędzia w ekonomii. Pojawiły się głosy, że tak duże konsekwencje pandemii wynikają bezpośrednio z zaniedbań, na przykład pozwolenie na funkcjonowanie targu w Wuhan. Mimo to konsekwencje tego wydarzenia są tak ogromne, że dla wielu wydaje się oczywiste, że jest to typowy czarny łabędź w gospodarce. Konsekwencją pandemii było masowe sprzedawanie papierów wartościowych oraz kryzys na giełdzie.
Dotcom jako czarny łabędź – ekonomia a nowoczesne technologie
Regularne inwestowanie w nowe technologie wydaje się oczywiste. Stanowią one dla wielu z nas duże udogodnienie. Dzięki nim jesteśmy w stanie przezwyciężyć ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Nadal możemy kontaktować się ze znajomymi i spotykać bez kontaktu osobistego, czyli zdalnie, przez Internet. Należy jednak podkreślić, że ten sam wynalazek w 2000 roku stanowił początek czarnego łabędzia w ekonomii.
O czym mówimy? W latach 1995-2001 powstawało wiele firm z branży IT i pokrewnych. Nastąpił wówczas boom na regularne inwestowanie w tego typu spółki, co spowodowało ich przecenianie. Wiele osób zdecydowało się na inwestycję w przedsiębiorstwa, które tak naprawdę osiągnęły niewielkie dochody, a w konsekwencji upadły. W efekcie powstała “bańka internetowa”, a Kim Dotcom (Schmidt) stał się ikoną na liście najsłynniejsze przykłady czarnych łabędzi. Doctom zakupił firmę na skraju bankructwa i ogłosił, że zainwestuje w nią 100 milionów dolarów. W efekcie akcje firmy wzrosły o 300%, a następnie zostały sprzedane za 1,5 miliona dolarów. Ostatecznie firma upadła.
Czarny łabędź a zarządzanie – dlaczego wciąż wprowadza nieład?
Wielu przedsiębiorców w Polsce skupia się na długofalowym planowaniu, patrzeniu w przyszłość próbując przewidzieć czarnego łabędzia. Planujemy inwestycje na wiele lat do przodu, zapominając przy tym o planie B. Być może i Ty jesteś takim przedsiębiorcą.
Typowy czarny łabędź w ekonomii jest tak nieprzewidywalną, surrealistyczną sytuacją, że często po prostu ignorujemy możliwość wystąpienia takich zdarzeń i zamknięci w swojej bańce kontynuujemy nasze bezsensowne przewidywania. Przykłady czarnych łabędzi pojawiają się co kilka lat. Kiedy zapomnimy już o konsekwencjach ostatniego, nagle zdarza się kolejny, nieprzewidywalny kryzys finansowy.
Warto przygotować się również na inne zagrożenia nie tylko związane z bezpieczeństwem informacji i mienia, ale również zdrowia oraz mienia pracowników.
Sprawdź więcej informacji w artykułach:
Jak przygotować się na czarne łabędzie w ekonomii?
Dużą rolę odgrywają w tym przypadku dobre praktyki przy lokowaniu środków finansowych oraz oszczędności i analiza ryzyka.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się lokowanie środków w instrumentach finansowych, które są odporne na kryzysy. Ponadto długoterminowe planowanie oraz umiejętne wykorzystywanie informacji gospodarczych może stać się kluczowe w przypadku zagrożeń, jakimi są czarne łabędzie. Ekonomia wymaga analitycznego, zdroworozsądkowego myślenia. Na podstawie aktualnej sytuacji jesteśmy w stanie opracować nie tylko aktualny plan działania firmy, ale również alternatywę w przypadku wydarzeń nieprzewidywalnych.
SGU pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo biznesu.
W naszym zespole pracują specjaliści, którzy przeprowadzą dla Ciebie wywiad gospodarczy. Pozyskiwanie i analizowanie informacji z branży, w której działa Twoja firma, pozwoli na realne, świadome definiowanie planu oraz podejmowanie racjonalnych decyzji. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest również identyfikacja ryzyka i doprowadzenie do jego redukcji.