EE

Ochrona wizyjna – pełna informacja i gwarancja efektu

Blog SGU

Kamery w miejscu pracy – jak wygląda kwestia monitoring wizyjny a prawo pracy?

kamery w miejscu pracy , monitoring wizyjny a prawo pracy

Kamery w miejscu pracy to temat, który wzbudza wiele wątpliwości wśród pracowników. Niektórzy pracodawcy decydują się również na rezygnację z tego rozwiązania, by zapewnić zatrudnionym komfort. Czy to powinno być jednak najważniejsze? Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i własnego biznesu? Odpowiadamy na te pytania i poruszamy ważną kwestię: monitoring wizyjny a prawo pracy!

 

Czy warto zamontować kamery w miejscu pracy?

Każdy pracodawca bierze odpowiedzialność nie tylko za swój biznes, ale również ludzi pracujących w jego firmie. Dlatego też wielu z nich decyduje się na zamontowanie kamery w miejscu pracy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecność całodobowego nadzoru może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Wraz z upływem czasu przestanie jednak wpływać na komfort pracowników, a zapewnia bezpieczeństwo.

Tradycyjne kamery w miejscu pracy pomagają również w ochronie mienia pracowników czy też wspierają bezpieczeństwo biznesu. Warto jednak zwrócić uwagę, że standardowy monitoring w zakładzie pracy bywa zawodny. Obraz słabej jakości, brak dźwięku powoduje problemy w zidentyfikowaniu zagrożenia oraz sprawców niebezpiecznych sytuacji.

Źle dobrane kamery w miejscu pracy gwarantują dokładnie taki sam poziom zabezpieczeń jak ich brak. Na co zwrócić uwagę? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Jak prezentuje się zależność: monitoring wizyjny a prawo pracy? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania.

 

Czy można zamontować monitoring w pracy? Kodeks pracy

Najważniejsze informacje na temat zasad montowania kamer przez pracodawcę znajdują się w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy. Monitoring zaczął wzbudzać większe wątpliwości wraz z wejściem w życie przepisów RODO. Jakie aktualnie obowiązują przepisy? Oto kilka najważniejszych informacji, które musi znać pracodawca zakładający monitoring w pracy. Kodeks pracy art. 222  § 1 wskazuje jasno, kiedy pracodawca może wprowadzić kamery do pomieszczeń służbowych. Jeżeli monitoring w zakładzie pracy okazuje się niezbędny do:

  • zapewnienia bezpieczeństwa pracowników,
  • ochrony mienia,
  • kontroli produkcji,
  • zachowania tajemnicy informacji, które po ujawnieniu mogłyby narazić pracodawcę na szkodę.

Ponadto monitoring jest w tym przypadku definiowany jako środki techniczne umożliwiające rejestrację obrazu. Należy zaznaczyć, że kamery w miejscu pracy nie mogą obejmować każdego pomieszczenia. Wyłączeniu podlegają: pomieszczenia sanitarne, szatnie, stołówki oraz palarnia.

 

Kodeks pracy monitoring – jak długo można przechowywać obraz z kamer?

Pracodawca ma prawo wprowadzić monitoring w pracy. Kodeks pracy nakłada jednak obowiązek określenia celu, zakresu oraz sposobu zastosowania kamer w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy. Ponadto obraz z kamer może być przechowywany przez maksymalnie 3 miesiące od dnia nagrania. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy nagranie ma posłużyć jako dowód w postępowaniu.

 

Monitoring wizyjny a prawo pracy – bez fonii i obowiązkowa informacja dla pracownika

Pracodawca ma obowiązek poinformować swoich pracowników o planowanym uruchomieniu kamer nie później niż 2 tygodnie przed uruchomieniem! Dodatkowo należy odpowiednio oznaczyć pomieszczenia służbowe oraz teren, w którym znajduje się monitoring w pracy.

Czy pracodawca może wprowadzić monitoring z dźwiękiem w pracy? Kodeks pracy reguluje również definicję kamer jako środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu. Dlatego też należy podkreślić, że monitoring z dźwiękiem w pracy jest niezgodny z prawem.

Pracownik może uznać wprowadzenie takiego sprzętu jako naruszenie prywatności oraz przepisów związanych z przetwarzaniem danych.

 

Czy monitoring w zakładzie pracy może być udostępniony pracownikowi?

Według przepisów RODO, pracownik może zażądać udostępnienia nagrań, które dotyczą jego nagrań. Należy zaznaczyć, że pracodawca ma obowiązek udostępnić materiał pracownikowi. Mówi o tym art. 15 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Administrator ma obowiązek poinformować pracownika o zakresie, celu, kategorii przetwarzanych danych osobowych. Dodatkowo pracownik ma prawo wiedzieć, komu materiał zostanie udostępniony.

 

Dlaczego warto wprowadzić system SOVA i VIKI do swojej firmy?

W SGU podchodzimy do każdego zadania kompleksowo i dostosowujemy wprowadzane usługi do potrzeb klienta. Jest to jedna z największych zalet naszej oferty. Dodatkowo łączymy nowoczesne technologie z tradycyjnym podejściem do ochrony. Podstawą naszych działań są: Wykwalifikowani Operatorzy oraz systemy VIKI i SOVA. Dzięki temu zapewniamy kompleksową obsługę, stawiamy na prewencję i możemy przejąć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo.
 

Jak działają systemy SOVA i VIKI?

Nie jest to tradycyjny monitoring w zakładzie pracy, ponieważ łączy pracę człowieka z nowoczesnymi technologiami.

  • System VIKI, czyli Video Interactive Kinetic Intelligence, analizuje obraz z kamer i wychwytuje wszystkie nieprawidłowości w zachowaniu zasad BHP, wykrywa potencjalne zagrożenia oraz umożliwia prewencyjne działanie.
  • SOVA, czyli System Ochrony Video Audio, to całodobowy monitoring chronionego terenu. Dzięki wykorzystaniu technologii IoT możesz zastąpić kilka starych systemów kamer jednym, który opiera się na nowej technologii podglądu i analizy obrazu. Nad obrazem z monitoringu czuwa również Operator, który może wydać osobiście komunikat głosowy wzywający do opuszczenia chronionego terenu lub przestrzegania zasad BHP. Jeżeli to nie zadziała, podejmuje decyzję o interwencji.

 
Sprawdź naszą ofertę monitoring wizyjny!

 

Czy monitoring wizyjny w miejscu pracy nie wystarczy?

Okazuje się, że nie. Standardowy monitoring wizyjny w miejscu pracy rejestruje obraz, który nierzadko jest analizowany dopiero po pojawieniu się złodziei na chronionym terenie czy też niebezpiecznej sytuacji. Rozwiązanie proponowane przez SGU umożliwia kompleksowy nadzór i ochronę nawet bez fizycznej interwencji. Stawiamy na prewencję! Nie czekamy, aż wystąpi niepożądana sytuacja. Działamy, zanim dojdzie do faktycznego zagrożenia.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z niego na próbę przez 30 dni za 1 zł. Kiedy nie zdecydujesz się na przedłużenie umowy, zostaniesz poproszony o wypełnienie dokumentu Exit Interview.  Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami!

Najnowsze wpisy

Doba po ataku: Ewakuacja

Optimus Elona Muska i GPT: Nowi Bogowie czy partnerzy w pracy?

Pracuj więcej niż Ci płacą… chyba, że jest poniedziałek

Pracuj więcej niż Ci za to płacą…

Zamiana PFRON’a na drona

Wypadek – sekundy na decyzję

Zostaw nam swój numer telefonu.

Oddzwonimy w ciągu 5 minut.

Dziękujemy.

Wkrótce się z Państwem skontaktujemy.