Aktualności

Sztuczna inteligencja a walka z przestępczością – jak może pomóc?

the fight against crime, sztuczna inteligencja a walka z przestępczościąالذكاء الاصطناعي ومحاربة الجريمة

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sztuczna inteligencja zmienia nasz świat. Ten temat wzbudza wątpliwości i jest tematem żywych dyskusji. Tak naprawdę zależy od człowieka, w jaki sposób wykorzysta dostępne możliwości. Jak sztuczna inteligencja może pomóc w walce z przestępczością? Czy jesteśmy w stanie uniknąć przestępstw popełnianych przez recydywistów? Poruszamy ważny temat: sztuczna inteligencja a walka z przestępczością. 

 

Przestępczość seksualna w Polsce


Najwięcej negatywnych emocji oraz obaw wzbudza przestępczość seksualna w Polsce. Coraz częściej docierają do nas informacje na temat ofiar, wśród których znajdują się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i dzieci. Kiedy otrzymujemy wiadomość o kolejnym przestępstwie, przez pewien czas zachowujemy szczególną ostrożność. Pamięć bywa jednak zawodna i szybko zapominamy o tym, co jeszcze do niedawna wzbudzało w nas ogromny strach. Z kolei zło nigdy nie śpi, a kiedy czujność zawodzi może dojść do prawdziwej tragedii. Spójrzmy na statystyki.

Najnowsze dane pochodzą z 2020 roku. Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym roku liczba przestępstw stwierdzonych na podstawie art. 200 KK – seksualne wykorzystanie małoletniego – obejmowała 1360 przypadków. Z kolei przestępstwo wynikające z art. 197 § 1-4 KK – zgwałcenie – dotyczyło aż 1034 przypadki stwierdzone. Należy jednak podkreślić, że w obu przestępstwach wszczęto ponad 1000 więcej postępowań. W ubiegłym roku doszło również do 657 zabójstw w całej Polsce.

Sytuacja jest poważna, a możliwości, jakie daje nam sztuczna inteligencja, mogą pomóc w ograniczeniu liczby przestępstw lub identyfikowaniu i zatrzymywaniu przestępców. Jak to możliwe? Jak prezentuje się kwestia: sztuczna inteligencja a walka z przestępczością?

 

Jakie możliwości daje nam sztuczna inteligencja?


Nasz poprzedni artykuł dotyczący represjonowania mniejszości narodowej Ujgurów w Chinach przedstawił negatywne wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji. W tym przypadku system rozpoznawania twarzy ma na celu odnalezienie Ujgurów w celu zatrzymania i masowego więzienia w obozach w Autonomicznym Regionie Sinciangw. “Ujgurskie alerty” wysyłane przez kamerę AI, systemy inwigilacji społeczeństwa to bez wątpienia negatywne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji.

Sprawdź artykuł: Jak sztuczna inteligencja zmienia świat? IPVM i BBC

Spójrzmy na to jednak z innej perspektywy. Czy możliwość rozpoznawania twarzy może pomóc w walce z przestępstwami seksualnymi? Dlaczego o tym piszemy?

 

System VIKI a możliwość rozpoznawania twarzy

Rozpoznawanie twarzy umożliwiają kamery AI, które otrzymały zdolność analizowania cech charakterystycznych dla człowieka. Na tej podstawie są w stanie zidentyfikować osobę znajdującą się w monitorowanym obszarze. System VIKI, czyli Video Interactive Kinetic Intelligence, posiada zdolność do analizy obrazu oraz redukowanie ewentualnego ryzyka do minimum. Jedno urządzenie IoT może zastąpić kilka standardowych kamer, a jednocześnie zwiększyć możliwości monitoringu.

 

Sztuczna inteligencja a walka z przestępczością seksualną

Możliwość analizowania rysów twarzy oraz weryfikowania na tej podstawie tożsamości człowieka może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Mimo że czujemy się bezpiecznie w swoim najbliższym otoczeniu, nigdy nie wiemy, z której strony nadejdzie niebezpieczeństwo. Każdy z nas pamięta zaginięcie 11-letniego Sebastiana z Katowic, którego niestety nie udało się uratować przed mordercą.  Chłopiec wracał z placu zabaw do domu, a mężczyzna posiadał już „kartotekę”.

Wyobraźmy sobie inną sytuację, która być może pozwoliłaby na uniknięcie takich tragedii w przyszłości. System VIKI jest w stanie rozpoznawać 30 twarzy na sekundę. Gdybyśmy pobrali rejestr sprawców przestępstw seksualnych lub morderców, którzy opuścili zakład karny, bylibyśmy w stanie zweryfikować ich podejrzane zachowanie w przestrzeniach objętych ryzykiem.

Dowiedz się więcej o systemie VIKI w sekcji: Bezpieczna Budowa SGU!

Przykładem mogą być place zabaw oraz parki, gdzie wcześniej dochodziło do podobnych przestępstw. Jeżeli system VIKI jest w stanie przeanalizować 30 twarzy na sekundę, oznacza to, że w ciągu minut odbędzie się przeskanowanie aż 1800 twarzy. Z kolei w publicznym rejestrze przestępców na tle seksualnym znajdują się ich około 1100.

Dzięki temu moglibyśmy działać prewencyjnie w przypadku podejrzanie zachowujących się, dawniej karanych osób. Być może jest to dobry sposób na walkę z przestępczością i przejęcie kontroli nad bezpieczeństwem?

Skontaktuj się z nami!

Najnowsze aktualności

Czy da się zapobiec niebezpiecznym sytuacjom dzięki odpowiedniej ochronie? Czyli… historia “o krok od tragedii” jednego z pracowników budowy

Czy wiesz, że Twoja agencja ochrony może nie pokryć powstałych szkód?!

Złudna ochrona na placu budowy – wszystko czego NIE WIESZ.

kradzieże towarów z transportów kolejowych

Uwaga na kradzieże towarów z transportów kolejowych! Jest bezpieczniej, ale czy na pewno?

systemy alarmowe

Skuteczna ochrona placu budowy – systemy alarmowe jej nie gwarantują!

współpraca z sgu

QA: Współpraca z SGU – wszystko, co musisz wiedzieć