EE

Ochrona wizyjna – pełna informacja i gwarancja efektu

Blog SGU

Jak sztuczna inteligencja zmienia świat?
IPVM i BBC

Sztuczna inteligencja to odkrycie, które już od pewnego czasu rewolucjonizuje nasz świat. Niektóre udoskonalenia technologiczne weszły do naszego życia niedostrzegalnie. Inne kwestie podnoszą nawet ogólnoświatowe media. Jak sztuczna inteligencja zmienia świat? Nie zawsze są one pozytywne.

 

Sztuczna inteligencja a represjonowanie mniejszości

BBC Panorama to jeden z programów emitujących filmy dokumentalne, które poruszają nierzadko kontrowersyjne tematy. Jednym z nich jest wykorzystanie sztucznej inteligencji przez rząd chiński. W dniu 28 maja 2021 roku został opublikowany film dokumentalny, który porusza temat zaawansowanych technologicznie represji Ujgurów. Jak informuje BBC Panorama, IPVM odkrył nowe dowody na wykorzystanie technologii AI przez rząd Chin. Stworzona technologia ma za zadanie generować “ujgurskie alerty”, które pomagają w wykrywaniu przedstawicieli tej mniejszości. Ten temat wzbudza wiele kontrowersji nie tylko z powodu wykorzystania sztucznej inteligencji, ale również doniesień jakoby “ujgurskie alerty” były efektem współpracy rządu Chin z firmą Huawei. O co chodzi w tych doniesieniach? Jaką rolę odgrywa tutaj sztuczna inteligencja? Czytaj dalej.
 

Kamera AI wykrywająca Ujgurów

Sztuczna inteligencja pozwala na przyjęcie ludzkich umiejętności przez urządzenia, maszyny. Jak informuje BBC, kamera AI otrzymała zdolność do rozpoznawania przedstawicieli mniejszości za pomocą rozpoznawania ich rysów twarzy oraz cech charakterystycznych. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez BBC, nad technologią pracowała firma Huawei oraz China Academy of Sciences. Największe kontrowersje wzbudza fakt wykrycia tego specjalnego kodu śledzącego w publicznym SDK, czyli ogólnodostępnym zestawie programistycznym, pozwalającym na tworzenie własnych rozwiązań.
 

Czy faktycznie istnieje kamera AI wykrywająca Ujgurów?

Firma Huawei zaprzecza doniesieniom dotyczącym prac nad technologiami, których celem jest represjonowanie mniejszości. Z kolei rząd Chin twierdzi, że nie udostępnia takich technologii. Z kolei IPVM oraz The New York Times informują o wielu dokumentach, które wskazują nawet na nakaz korzystania z “ujgurskich alertów”.

 

Systemy inwigilacji wykorzystujące technologię AI

Powyższe doniesienia mogą wzbudzać wiele wątpliwości oraz obaw. Istnieją jednak uzasadnione podejrzenia, które wskazują na chęć stworzenia rozwiązania “One Person One File”. System ma posiadać zdolność analitycznej oceny człowieka oraz przewidywania jego zachowań na podstawie zebranych informacji. Wśród gromadzonych informacji miałyby się znaleźć: dane osobowe, aktywność polityczna i wiele innych. Bez wątpienia jest to negatywny sposób wykorzystania technologii AI.

Systemy inwigilacji wpływające na życie całego społeczeństwa, “ujgurskie alerty” represjonujące mniejszości to krok za daleko… Jednocześnie należy podkreślić, że technologia AI jest wykorzystywana również w dobrej wierze.

 

Jak sztuczna inteligencja zmienia świat na lepsze?

Sztuczna inteligencja zmienia świat, a także charakter relacji międzyludzkich. Zapewnia nam o wiele więcej możliwości, ale czasami prowadzi do zmodyfikowania niektórych zależności. Przykładem może być ograniczenie kontaktów międzyludzkich poprzez wprowadzenie wygodniejszych form komunikacji: rozmowa audiowizualna, czat, łączenie się za pomocą sieci społecznościowych. Technologia AI pozwoliła na rozwój i unowocześnienie technologii takich jak: GSM, GPS, VR, internet czy właśnie social media.

Te nowoczesne technologie są dla nas częścią normalności. Zmieniają nasz świata na lepsze, jednocześnie stały się standardem. Bez nich będziemy odczuwali dyskomfort. Ich obecność zrewolucjonizowała nasze życie do tego stopnia, że wielu z nas nie pamięta, jak wyglądało życie wcześniej. Skype, VOD – filmy na żądanie, smartwatche, drony… już nas nie zaskakują.

 

Technologia AI służy bezpieczeństwu

SGU wykorzystuje systemy inteligentnego nadzoru w celu zapewnienia bezpieczeństwa życia, zdrowia oraz mienia. VIKI oraz SOVA opierają się na zaawansowanych technologiach, które pozwalają na:

● automatyczną analizę obrazu,
● generowanie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów,
● zredukowania zapotrzebowania sprzętowego do jednego urządzenia IoT,
● optymalizację kosztów poniesionych przez Klienta,
● działania prewencyjne oraz redukowanie ryzyka do minimum.

Dzięki temu jesteśmy w stanie przyjąć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo biznesu Klienta.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat zajrzyj do naszej oferty: Monitoring wizyjny, Bezpieczna Budowa SGU

Najnowsze wpisy

Ochrona w praktyce: Wnioski z badań rynkowych

ISO 45001 – co musisz wiedzieć?

Doba po ataku: Ewakuacja

Optimus Elona Muska i GPT: Nowi Bogowie czy partnerzy w pracy?

Pracuj więcej niż Ci płacą… chyba, że jest poniedziałek

Pracuj więcej niż Ci za to płacą…

Zostaw nam swój numer telefonu.

Oddzwonimy w ciągu 5 minut.

Dziękujemy.

Wkrótce się z Państwem skontaktujemy.