EE

Ochrona wizyjna – pełna informacja i gwarancja efektu

Blog SGU

Skuteczna ochrona placu budowy – systemy alarmowe jej nie gwarantują!

systemy alarmowe

Lato 2021 – Siewierz, wczesny poranek, piątek. Pracownicy budowy zbierają się pod bramą w oczekiwaniu na jej otwarcie przez dozorcę. Za chwilę dowiedzą się, że ich miejsce pracy zostało okradzione. Zginęły wszystkie elektronarzędzia, a ich wartość to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Budowlańcy dziwią się, że było to możliwe pomimo fizycznej ochrony, a także zainstalowanego bezprzewodowego systemu alarmowego. Jak zapobiegać tego typu zdarzeniom dzięki rozwiązaniom SGU?

Przeczytanie tego artykułu pomoże zrozumieć Ci lepiej:

  • Dlaczego systemy alarmowe mogą być niewystarczające?
  • Jaką ma przewagę SOVA i VIKI nad bezprzewodowym systemem alarmowym?
  • Czym różni się montaż systemów alarmowych a rozwiązań SGU?
  • Dlaczego warto wybrać systemy VIKI i SOVA?

.

Bezprzewodowy system alarmowy – czy na pewno spełnia swoje zadanie?

Zagrożenie kradzieżami to na budowach codzienność, a po słabo zabezpieczony sprzęt i materiały złodzieje przychodzą najczęściej późną nocą. W tej sytuacji często nie pomaga obecność pracownika ochrony oraz zainstalowany zwykły system alarmowy z prostą kamerą o niskich parametrach technicznych. Dzieje się tak, bo osoby dokonujące kradzieży bez trudu potrafią przechytrzyć zwykłego dozorcę oraz bezprzewodowe systemy alarmowe starego typu. Przy niskiej jakości materiału video z kamery o niskich lub standardowych parametrach jest oczywiste, że nie będzie możliwa identyfikacja nawet podstawowych cech fizycznych Złodzieja.

Wiadomo, że zniknięcie z placu budowy narzędzi czy materiałów o dużej wartości, oznacza straty dla firmy budowlanej. Przede wszystkim dlatego, że braki często trzeba uzupełnić
z własnych funduszy, oraz ponieść koszty opóźnienia w pracach. Dlatego instalowanie zabezpieczeń niskiej jakości jest niewystarczające i nie powinno być formą oszczędności dla firmy.

Więcej informacji na temat dostępnych systemów znajdziesz w ofercie: Monitoring wizyjny..

Czy przy obecnych zagrożeniach wystarczy klasyczny system alarmowy z standardową kamerą?

Oto garść faktów na poparcie tezy, że popularne systemy antykradzieżowe nie dają dostatecznego zabezpieczenia przed działalnością złodziei. Policja alarmuje, że liczba kradzieży na budowach wzrosła w ciągu kilku miesięcy o kilkadziesiąt procent. W miejscu zdarzeń często jest zainstalowany system antywłamaniowy, a i tak łupem przestępców padają drogie maszyny, elementy wyposażenia budynków czy nawet duże ilości materiałów budowlanych.

Przykłady? W sierpniu tego roku z budowy w Małopolsce zniknęła pompa ciepła i panele ogrodzeniowe, razem warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2020 roku w podwarszawskim Józefowie skradziono pokrycie dachowe, betoniarkę i inne przedmioty o wartości kilkunastu tysięcy złotych. To tylko dwa przypadki, ale liczba podobnych zdarzeń to tysiące rocznie. Aby zapobiegać stratom spowodowanym przestępczym procederem, warto stosować odpowiednią prewencję, w czym na pewno pomogą rozwiązania SGU w postaci systemów SOVA i VIKI.
.

SOVA i VIKI – skuteczna alternatywa dla bezprzewodowego systemu alarmowego

System Ochrony Video Audio SOVA to nowoczesna forma monitoringu wizyjnego, niezbędna w okresie wzmożonego zagrożenia kradzieżami na budowach. W odróżnieniu od klasycznych rozwiązań takich jak np. standardowy system antywłamaniowy SOVA wykrywa przestępstwa w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu można im zapobiegać, zanim wystąpią. Dzieje się w związku z połączeniem Systemu SOVA z autorskim oprogramowaniem VIKI – Video Interactive Kinetic Inteligance sztucznej inteligencji, która poddaje analizie obraz z kamer pod ciągłym nadzorem operatora SGU.

Mając powyższe wsparcie Operator może uruchomić SOP – Standardowe Procedury Operacyjne – w postaci głosowego wezwania intruza do opuszczenia terenu, zanim wjedzie w obszar budowy, ostrzeżenia albo wezwania grupy interwencyjnej. Widać tu wyraźnie przewagę autorskiego rozwiązania SGU nad klasycznym systemem alarmowym ze standardową kamerą.

SGU nie czeka na wywołanie alarmu przez system czy kamerę, by następnie taki alarm weryfikować przez logowanie do obrazu z kamery. SGU działa, przyjmując odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy i biznesu, zanim przestępca wejdzie na teren budowy w myśl zasady: prewencja zamiast interwencji. To sprawia, że sprawcy odstępują od przestępczych zamiarów przed poczynieniem szkody.
.

Montaż systemów alarmowych a rozwiązania SOVA i VIKI

Rozwój nowoczesnych technologii w tym sieci 5G pozwala na to, zupełnie odejść od fizycznej ochrony mienia. Firma SGU wdraża na budowach system nadzoru SOVA, który pozwala wyeliminować konieczność zatrudniania osób do ochrony. Już tylko to przynosi oszczędności rzędu 30 proc. Dalsza redukcja kosztów to znaczne zmniejszenie wydatków na montaż systemów alarmowych.

SOVA to System Ochrony Video Audio w czasie rzeczywistym, który na bieżąco, dzięki szybkiej transmisji 5G zapisuje obraz z kamer na zdalnych serwerach SGU. Szybka analiza obrazu z pomocą VIKI umożliwia natychmiastową interwencję operatorów i zapobieganie występowaniu szkodliwych zdarzeń. To również przekłada się na znaczne zmniejszenie kosztów ochrony placu budowy.
.

Dlaczego wybrać ofertę SGU, a nie tradycyjny bezprzewodowy system alarmowy?

Kradzież wspomniana na początku artykułu nie musiała się wydarzyć. System SOVA mógł zarejestrować obecność przestępców wraz ze szczegółowym obrazem i Ich wizerunkiem, którzy po wezwaniu operatora odstąpiliby od swojego zamiaru. Cenne wyposażenie mogłoby dalej przynosić zysk właścicielom.

W ramach usług praktykujemy zwrot środków w przypadku zaistnienia przestępstwa pomimo pracy naszych systemów. Jest to postępowanie w ramach Umowy Efektu, a nie Umowy Należytego Działania, jaka jest powszechnie stosowana w usługach Ochrony obiektów.

Naszym zadaniem jest bezpieczeństwo pracy i biznesu na nowym poziomie. Realizujemy je przez przyjęcie pełnej odpowiedzialności za to, co robimy w myśl zasady „dowodzisz – odpowiadasz”.  Korzyści w postaci przyjęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo budowy czy oszczędności czasu w związku z kompleksową usługą dla Państwa są tu niewątpliwe, dlatego zachęcamy do kontaktu.

Najnowsze wpisy

Ochrona w praktyce: Wnioski z badań rynkowych

ISO 45001 – co musisz wiedzieć?

Doba po ataku: Ewakuacja

Optimus Elona Muska i GPT: Nowi Bogowie czy partnerzy w pracy?

Pracuj więcej niż Ci płacą… chyba, że jest poniedziałek

Pracuj więcej niż Ci za to płacą…