Zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i mienia to wyzwanie, przed którym stają każdego dnia właściciele firm. Jeżeli jesteś jednym z nich, z pewnością chcesz wiedzieć, jak wzmocnić zabezpieczenia, by zredukować ryzyko zagrożeń. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze to jeden z elementów obowiązkowych w określonych sytuacjach. Jakich? Czy można wejść na wyższy poziom bezpieczeństwa niż ten zapewniany przez standardowe systemy? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Czym są dźwiękowe systemy ostrzegawcze?
- Czy muszę posiadać dźwiękowy system ostrzegawczy? Rozporządzenie
- Dźwiękowy system ostrzegawczy – norma
- Dźwiękowy system ostrzegawczy – wymagania
- Dlaczego warto wprowadzić dźwiękowe systemy ostrzegawcze? Jak mogą pomóc rozwiązania SGU?
- Nie masz pewności? Wypróbuj wsparcie SGU
Czym są dźwiękowe systemy ostrzegawcze?
Jeżeli jesteś właścicielem firmy, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jaka odpowiedzialność na Tobie spoczywa. Musisz myśleć nie tylko o stabilności finansowej, ale również bezpieczeństwie życia, zdrowia oraz mienia. Jak skutecznie zabezpieczyć interesy swojej firmy, siebie oraz pracowników? Jednym z obowiązkowych elementów zabezpieczeń są dźwiękowe systemy ostrzegawcze – DOS. Dzięki nim zyskujesz możliwość alarmowania pożarowego, nadawania komunikatów głosowych. Co więcej, jeżeli szukasz sposobu na reklamowanie swoich usług, odtwarzanie muzyki, ten sprzęt może Ci w tym pomóc.
O tym, czym jest ta forma zabezpieczeń, mówi między innymi norma PN-EN 50849, a wcześniej PN-EN 60849.
Dźwiękowe systemy ostrzegawcze odgrywają ogromną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa. Odpowiadają one za wsparcie ewakuacji, co pozwala ograniczyć dramatyczne skutki pożarów, katastrof oraz innych losowych zdarzeń i wypadków. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze są zazwyczaj zaprojektowane w sposób umożliwiający konfigurację z innymi zabezpieczeniami.
Jako właściciel firmy musisz mieć świadomość obowiązków oraz przywilejów. Dlatego też poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, kiedy dźwiękowe systemy ostrzegawcze są obowiązkowe oraz jakie warunki powinny spełniać.
Sprawdź, jak działa system SOVA – monitoring wizyjny!
Czy muszę posiadać dźwiękowy system ostrzegawczy? Rozporządzenie
Jeżeli zastanawiasz się, czy musisz zamontować w firmie dźwiękowy system ostrzegawczy, rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów odpowiada na to pytanie. Ustawodawca wskazuje jasno, kto musi wyposażyć swoje obiekty w dźwiękowy system ostrzegawczy.
Rozporządzenie nakłada obowiązek montażu DOS w takich miejscach jak:
- budynki handlowe i wystawowe:
jednokondygnacyjne o powierzchni strefy pożarowej powyżej 8 000 m2,
wielokondygnacyjne o powierzchni strefy pożarowej powyżej 5 000 m2,
- sale widowiskowe i sportowe o liczbie miejsc powyżej 1 500,
- kina i teatry o liczbie miejsc powyżej 600,
- szpitale i sanatoria o liczbie łóżek powyżej 200 w budynku, z wyłączeniem pomieszczeń intensywnej opieki medycznej, sal operacyjnych, sal z chorymi,
- budynki użyteczności publicznej wysokie i wysokościowe,
- budynki zamieszkania zbiorowego wysokie i wysokościowe lub o liczbie miejsc noclegowych powyżej 200,
- stacje metra i stacje kolei podziemnych,
- dworce i porty przeznaczone dla więcej niż 500 osób.
Jakie obiekty muszą więc zostać wyposażone w dźwiękowe systemy ostrzegawcze? Wśród nich znajdują się między innymi: hotele, motele, pensjonaty, domy wczasowe, sanatoria, areszty, galerie handlowe, kina i teatry, szpitale, przychodnie zdrowia, banki, poczta, budynki przeznaczone do handlu, usług, sportu, budynki biurowe i socjalne.
Co ważne, są to tylko przykładowe obiekty podlegające obowiązkowi montażu dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Pamiętaj, że powyżej wymienione budynki muszą spełniać dodatkowo wymienione w rozporządzeniu standardy dotyczące liczby miejsc, powierzchni. O czym jeszcze musisz pamiętać, montując dźwiękowy system ostrzegawczy? Norma wskazuje więcej informacji.
Dźwiękowy system ostrzegawczy – norma
Jeżeli musisz zamontować dźwiękowy system ostrzegawczy, norma pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak je budować, instalować i używać. Należy przede wszystkim podkreśli różnicę między dwoma aktami prawnymi. Wiele osób posługuje dwoma dokumentami: PN-EN 50849 oraz PN-EN 60849. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze muszą spełniać przede wszystkim zapisy znajdujące się w pierwszym z wyżej wymienionych aktów prawnych. Dlaczego?
Norma PN-EN 60849-2001 obowiązywała, ale od 2001 roku do momentu, kiedy w 2017 roku pojawiła się nowa PN-EN 50849:2017-04. Ten dokumenty porusza takie zagadnienia jak:
- budowa i zasady działania,
- sygnały dźwiękowe i komunikaty słowne,
- pomiar zrozumiałości komunikatów,
- priorytety komunikatów,
- eksploatacja systemu.
Dźwiękowy system ostrzegawczy – wymagania
Jeżeli musisz zainstalować dźwiękowy system ostrzegawczy, wymagania dotyczące jego budowy i innych parametrów znajdziesz poniżej. Powinieneś zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami, by móc świadomie wybrać odpowiedni produkt do swojej firmy. Dźwiękowy system ostrzegawczy umożliwia automatyczne uruchamianie systemu i komunikatu głosowego. Jest wyposażony w kilka podstawowych elementów: alarm pożarowy, generator komunikatów, mikrofon alarmowy, wzmacniacz dźwięku, system automatycznej kontroli obwodów i innych modułów.
Jakie możliwości zapewnia dźwiękowy system ostrzegawczy? Wymagania wskazują również informacje na ten temat. Wśród nich pojawiają się: uruchomienie lub zatrzymanie zapisanych komunikatów i sygnałów, włączanie lub wyłączanie wybranych stref głośnikowych, nadawanie komunikatów przez mikrofon pożarowy.
Wspomnieliśmy już, że dźwiękowy system ostrzegawczy powinien umożliwiać automatyczne uruchomienie. Nie może jednak zabraknąć również możliwości ręcznego nadania komunikatu. Co istotne, dźwięki muszą spełniać określone obostrzenia.
- Najpierw powinien pojawić się sygnał ostrzegawczy na 4-10 s przed pierwszym komunikatem.
- Następnie nadaje się komunikat. Między kolejnymi nie powinna pojawiać się przerwa dłuższa niż 30 s.
Jaka powinna być głośność dźwięków? Obowiązują następujące zasady: minimalny poziom dźwięku musi wynosić od 65 do 75 dB, maksymalny poziom dźwięku to 120 dB. Dlaczego warto zadbać o odpowiedni dźwiękowy system ostrzegawczy? Wymagania są zrozumiałe, ale powinieneś pamiętać również o korzyściach płynących z takiego rozwiązania.
Zadbaj również o bezpieczeństwo biznesu!
Dlaczego warto wprowadzić dźwiękowe systemy ostrzegawcze? Jak mogą pomóc rozwiązania SGU?
Nawet jeżeli nie masz obowiązek, by zamontować dźwiękowe systemy ostrzegawcze, nie dotyczy Cię na podstawie rozporządzenia, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Dzięki niemu otrzymasz dodatkowe zabezpieczenie przed zagrożeniami. Dotyczy to nie tylko zagrożeń takich jak: pożar, katastrofa. Kiedy na chroniony teren wchodzi złodziej lub niepożądana osoba trzecia, dźwiękowe systemy ostrzegawcze mogą Ci pomóc. Dzięki nim zredukujesz ryzyko strat materialnych.
Za pomocą takich systemów możesz nadać dowolny komunikat głosowy lub dźwięk, co bez wątpienia będzie wsparciem w przypadku realizowania działań związanych z ewakuacją i bezpieczeństwem, a nawet marketingiem. Jednocześnie należy pamiętać, że bez względu na cel należy wziąć pod uwagę kryteria obowiązujące dźwiękowy system ostrzegawczy. Wymagania pojawiają się powyżej, szczegółowe informacje znajdziesz jednak w odpowiednich aktach prawnych.
Jak rozwiązania SGU mogą Ci pomóc, jeżeli chodzi o dźwiękowe systemy ostrzegawcze? Nasza firma udoskonala standardowe rozwiązania dzięki nowoczesnym technologiom. SOVA to niepozorny skrót, pod którym kryje się niebywała siła i wsparcie dla właścicieli firm poszukujących sposobu na skuteczną ochronę. System Ochrony Video Audio zapewnia całodobową ochronę wskazanego obszaru. Technologia IoT umożliwiła zastąpienie starych kamer jednym urządzeniem w nowej technologii podglądu i analizy obrazu.
Najistotniejsza z perspektywy dźwiękowego systemu ostrzegawczego jest przede wszystkim możliwość uruchomienia głośnego sygnału alarmowego i wydania komunikatu audio. O treści decyduje operator i może dopasować ją indywidualnie do zaistniałej sytuacji. Jeżeli to się nie powiedzie, zgłasza konieczność interwencji odpowiednim służbom. Co ważne, reakcja następuje w czasie rzeczywistym!
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na drugi system, czyli VIKI – Video Interactive Kinetic Intelligence. Dzięki niemu zyskujesz dodatkowo możliwość natychmiastowego wykrycia nieprawidłowości, które pojawiają się na terenie objętym systemami. W ten sposób szybciej i skuteczniej zareagujesz na zagrożenia.
Nie masz pewności? Wypróbuj wsparcie SGU
Dzięki systemom VIKI oraz SOVA przejmujemy od Ciebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Jesteśmy w stanie zareagować nawet w takich przypadkach jak brak internetu czy awaria zasilania AC. Połączenie działań zespołu Operatorów oraz nowoczesnych technologii otrzymujesz gwarancję faktycznego bezpieczeństwa pracy i biznesu.
Dopasujemy naszą ofertę do Twoich potrzeb! Jeżeli to okaże się niewystarczające, po 30 dniach możesz zrezygnować z naszych usług. Z kolei za okres próbny 30 dni zapłacisz jedynie 1 zł. Na koniec wypełnisz jedynie formularz: Exit Interview, który pozwoli nam w przyszłości poprawić jakość usług.