EE

Ochrona wizyjna – pełna informacja i gwarancja efektu

Blog SGU

Pierwszy urlop “offline” – Dlaczego to w ogóle było możliwe i czemu tak późno?

Po 10 latach prowadzenia firmy, pierwszy raz w tym roku byłem na prawdziwym  urlopie OFFLINE, który był cały w „trybie samolotowym”. Co prawda nie był to zwyczajny urlop tylko: Obóz Kravmaga Max Power 2022 na Helu zorganizowany przez #KravmagaSAGOT i był piekielnie wyczerpujący, jednak to było dokładnie to czego potrzebowałem by odpocząć.  Ostatnio w wywiadzie dla Forbes wspominałem o medytacji i znajdowaniu swojego „wentyla”, by nie zwariować przy permanentnych wyzwaniach. Zwłaszcza, gdy realizujemy je na 130%, należy łapać spokój, każdy w swój własny, odpowiedni, ale i prawdziwy sposób. Moim jest ekstremalny wysiłek, jako przeciwieństwo pracy koncepcyjno – umysłowej.

Zmiany przychodzą z czasem…

Jeszcze rok temu nie byłoby szans na tryb samolotowy przez 8 dni z rzędu. Co się zmieniło? I pozwoliło mi zniknąć z firmy na 8 dni, a ona działała, realizując zadania operacyjne, a nawet pozyskała nowego klienta? Dlaczego nie byłem potrzebny?  Wydawać by się mogło, że 8 dni to tak naprawdę niewiele… ale ilu z przedsiębiorców idzie na urlop i realnie w 100% nie ma kontaktu z tym co dzieje się z jego firmą? Tak, by nie wykonać ani jednego telefonu, nie zerknąć w maila, nie przeczytać żadnej wiadomości. Odciąć się naprawdę na 100%. Patrząc na to z perspektywy osoby zarządzającej – nie jest to łatwe. 

Ale jest jednak możliwe! Odpowiadając prosto, merytorycznie – zacząłem wdrażać faktycznie to, czego nauczyłem się i dalej uczę przy pomocy #CorazLepszaFirma. O co chodzi? W pierwszej kolejności jakieś 7 miesięcy temu zmieniłem swój plan pracy tygodniowej.  Włożyłem do niego  „offlinowe czwartki”  na tzw. pracę koncepcyjną i to pokazało, że naprawdę mogę wiele przemyśleć, czy wymyślić tylko dlatego, że telefon nie dzwoni.

Nowe nawyki z Zespołem Liderów

Następnie zgodnie z tym, co poznałem naprawdę  wprowadziłem rozmowy 1 na 1 z moim “Zespołem Liderów” w każdy poniedziałek – akurat tak się składa, że z każdym moich liderów widzimy się raz w miesiącu na 1h – to nie dużo, jednak wartość dla obu stron jest nieoceniona, a systematyka przynosi efekty. Są to terminy zaplanowane na “sztywno”. Żaden “atom” tego nie może ruszyć, a plan mamy rozpisany do 28.04.2027. Poniedziałki od 14:00-18:00 – Liderzy – Zawsze!

Kolejną „życiową” zmianą było cykliczne “zbieranie Liderów” raz w miesiącu na wspólne spotkania. W każdy pierwszy piątek miesiąca 12 osób wyłącza telefony i w wyznaczonym czasie od 8:00 do 14:00, szkolimy się, rozmawiamy, wymieniamy opinie i uwagi. Realizujemy action learning między działami. A na koniec zawsze jemy wspólny obiad – to naprawdę łączy ludzi, zwłaszcza tych, którzy mają wspólny cel, wizję i misję. 

W każdym miesiącu mamy inną książkę do przeczytania z zakresu szeroko pojętego rozwoju Liderów. Mamy za sobą pozycje takie jak: „Ekstremalne przywództwo”, “Potęgę checklisty”,  “Zjedz tą Żabę”, czy “7 nawyków skutecznego działania”.  Przed nami w sumie jeszcze około 60 pozycji… do maja 2027r. 

Ostatnim i kluczowym ruchem było, zrozumienie w praktyczny sposób (teoretycznie wiedziałem, bo przecież się szkolę i uczę 😊), że w wielu przypadkach to ja jestem ograniczeniem dla moich Liderów.  Ja i moja „magia”, niby “legenda” ogranicza rozwój moich ludzi. Jak to jest dobrze powiedziane: „bottleneck” jest u góry butelki i to ja byłem od dłuższego czasu  tzw. wąskim gardłem w firmie, mój charakter, moje „parcie na szkło”, czy przewidywanie ruchów moich Liderów.

Bardzo ciężko jest faktycznie zostawić „to” swoim ludziom i naprawdę zaufać, że są gotowi, by „podnieść rękawicę”. Jednak miałem dobre przeczucie. Jestem dumny z moich Liderów i dziękuję im oficjalnie również teraz.

Podsumowując krótko!

Należy naprawdę wybrać odpowiednie osoby do „swojego autobusu” ustalić gdzie i kiedy ma dojechać i ruszyć w drogę, nie zawracać jak jest ciężko i pod górę! Nieodzownym jest, aby ufać oraz rozwijać swoich ludzi. To oni budują markę firmy i nas jako przedsiębiorców.

Dariusz Tylka, CEO Storm Gray Unit Sp. z o.o.

Najnowsze wpisy

Ochrona w praktyce: Wnioski z badań rynkowych

ISO 45001 – co musisz wiedzieć?

Doba po ataku: Ewakuacja

Optimus Elona Muska i GPT: Nowi Bogowie czy partnerzy w pracy?

Pracuj więcej niż Ci płacą… chyba, że jest poniedziałek

Pracuj więcej niż Ci za to płacą…

Zostaw nam swój numer telefonu.

Oddzwonimy w ciągu 5 minut.

Dziękujemy.

Wkrótce się z Państwem skontaktujemy.