Aktualności

Dzikie wysypiska śmieci – zapobieganie ich powstawaniu według SGU

dzikie wysypiska śmieci zapobieganie

29 maja. 2019 rok. Godzina 19:14. Wśród zieleni przy garażach widać rosnącą górę śmieci. Nagle podjeżdża samochód. Wychodzi z niego mężczyzna. Otwiera bagażnik i dorzuca do składowiska swoją “cegiełkę”. Dlaczego? W końcu można śmiecić tam, gdzie już są śmieci. Czy da się tego uniknąć? Jak wyeliminować dzikie wysypiska śmieci? Zapobieganie temu zjawisku może wydawać się trudne, ale czy na pewno?

 

Dzikie wysypiska śmieci w lasach i nie tylko – poważne zagrożenie

Nielegalne wysypiska śmieci w Polsce to jedno ze zjawisk, które nie tylko jest przykre dla oczu, ale przede wszystkim szkodzi środowisku. Najczęściej powstają one w rzadko uczęszczanych miejscach, z dala od zabudowań i tłumów. Z tego powodu pojawiają się bardzo często wśród terenów zielonych, lasów. Kiedy wybierzemy się na spacer po leśnych ścieżkach lub urokliwych zakątkach krajobrazu, możemy zauważyć sterty odpadów. To właśnie dzikie wysypiska śmieci w lasach i nie tylko.

Najczęściej zaczyna się od jednego worka śmieci. Następnie inni – idąc za wątpliwym przykładem poprzedników – zostawiają tam swoje odpady. W efekcie powstają dzikie wysypiska śmieci w lasach, które następnie trudno opanować i zlikwidować. Warto zwrócić uwagę, że problem ten rozpoczyna się już na etapie cichego pozwolenia na zaśmiecanie chodników, parków lub innych obszarów publicznych.

Kiedy ktoś nie widzi problemu, by wyrzucić papierek, butelkę, puszkę w miejscu niedozwolonym, nie będzie czuł skrępowania podczas pozbywania się swoich śmieci
w takich obszarach bez naocznych świadków. Dane statystyczne mówią same za siebie.

Z najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień 31 grudnia 2019 roku, wynika, że powierzchnia dzikich wysypisk śmieci wynosiła 1 972 050 m2. Od 2014 roku teren ten wciąż rośnie, choć w porównaniu z poprzednimi latami sytuacja wygląda lepiej1.

 

Zlikwidowane nielegalne wysypiska śmieci w Polsce

Według statystyk dla każdego województwa, nielegalne wysypisk śmieci w Polsce to problem, który dotyczy wszystkich. Mimo to można zauważyć, że największa powierzchnia takich składowisk odpadów na ostatni dzień 2019 roku znajdowała się w województwie śląskim2. Problem jest poważny, a władze gminne próbują z nim walczyć. Nielegalne wysypiska śmieci w Polsce są stopniowo likwidowane, ale na ich miejscach nierzadko pojawiają się nowe składowiska.

Jak wygląda sytuacja z likwidacją nielegalnych wysypisk w Polsce? Tylko w 2019 roku udało się zlikwidować aż 11 370 dzikich składowisk odpadów3. W poprzednich latach liczba ta była zbliżona. Mimo to powierzchnia nielegalnych wysypisk w Polsce jest przytłaczająca. Jakie są tego skutki?

 

Dzikie wysypiska śmieci – skutki

Jednym z dużych zagrożeń, jakie dla naturalnego środowiska niesie człowiek, są dzikie wysypiska śmieci. Skutki tego zjawiska mogą być bardzo poważne. Jednym z pojawiających się zagrożeń jest powstawanie pożarów. Nierzadko wśród odpadów znajdują się materiały takie jak: szkło, substancje łatwopalne. Ponadto nielegalne składowiska przyczyniają się do zanieczyszczeń wody. Jeżeli wśród odpadów znajdują się substancje toksyczne, może dojść do skażenia terenu i narażenia zdrowia zwierząt poprzez dzikie wysypiska śmieci. Skutki są poważne, więc kary grzywny są proporcjonalne do stopnia zagrożenia.

Za wywożenie śmieci i zaśmiecanie lasu grozi grzywna w wysokości od 500 do 5000 zł. Pojawia się jednak jeden poważny problem. Bardzo często identyfikacja winnych jest utrudniona, a w efekcie pozostają oni bezkarni. Jak tego uniknąć?

 

Jak wyeliminować dzikie wysypiska śmieci? Zapobieganie z SGU

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyeliminować dzikie wysypiska śmieci, zapobieganie temu zjawisku z SGU będzie skutecznym rozwiązaniem. Jak wspomnieliśmy, największym problemem może okazać się identyfikacja osób zaśmiecających tereny zielone.

Dzikie wysypiska powstają bardzo często z powodu dwóch przekonań:

  • nikt nie udowodni, że są to moje śmieci,
  • tam, gdzie są śmieci, można śmiecić.

SGU obala te mity dzięki pomocy wykwalifikowanego zespołu specjalistów oraz nowoczesnych technologii. Wprowadzenie systemów SOVA i VIKI, które będą pod czujnym okiem wyjątkowych Operatorów, pozwoli na:

  • identyfikację osoby zaśmiecającej tereny zielone poprzez analizę obrazu z kamer za pomocą systemu VIKI i zespołu Operatorów SGU,
  • natychmiastową reakcję w postaci wezwania odpowiednich służb,
  • reakcję w czasie rzeczywistym dzięki technologii SOVA – System Ochrony Video Audio, który umożliwia przekazanie materiału video organom ścigania nierzadko praktycznie w czasie rzeczywistym, gdy system rejestruje proceder wyrzucania śmieci.

 

Sprawdź ofertę: Monitoring wizyjny!

1 Główny Urząd Statystyczny, Stan i Ochrona Środowiska. Odpady komunalne. Dzikie wysypiska, [Ostatnia aktualizaja: 06.02.2021], dostęp: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/tablica

2 Ibidem.

3 Główny Urząd Statystyczny, Stan i Ochrona Środowiska. Odpady komunalne. Dzikie wysypiska zlikwidowane, [Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021], dostęp: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/tablica

 
 

Najnowsze aktualności

Czy da się zapobiec niebezpiecznym sytuacjom dzięki odpowiedniej ochronie? Czyli… historia “o krok od tragedii” jednego z pracowników budowy

Czy wiesz, że Twoja agencja ochrony może nie pokryć powstałych szkód?!

Złudna ochrona na placu budowy – wszystko czego NIE WIESZ.

kradzieże towarów z transportów kolejowych

Uwaga na kradzieże towarów z transportów kolejowych! Jest bezpieczniej, ale czy na pewno?

systemy alarmowe

Skuteczna ochrona placu budowy – systemy alarmowe jej nie gwarantują!

współpraca z sgu

QA: Współpraca z SGU – wszystko, co musisz wiedzieć