Aktualności

Czy wiesz, że Twoja agencja ochrony może nie pokryć powstałych szkód?!

Wszyscy chyba znamy popularne powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” i nikomu nie trzeba tłumaczyć jego znaczenia. Świetnie ono pasuje do opisania współpracy z większością agencji ochrony, o których jakości klient przekonuje się dopiero wtedy, kiedy nastąpiła kradzież. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ z reguły umowa o ochronę mienia nie jest umową efektu, czyli wykonanie jej przez agencję ochrony nie polega na tym, że spowoduje konkretny rezultat, jak na przykład wybudowanie domu. Umowy te są skonstruowane w taki sposób, żeby ich celem było “staranne działanie”. To oznacza, że firma ochroniarska nie odpowiada za straty powstałe w wyniku włamania i/lub kradzieży, a jedynie za niewykonanie lub nienależytą staranność w wykonaniu zobowiązania w ramach umowy, czyli ochrony mienia.

Mity “starannego” działania agencji ochrony. Kto odpowie za straty?

Szczegółowy zakres działań i zobowiązania agencji ochrony są określane  w umowie ochrony mienia, która jest podstawą funkcjonowania takiej firmy na przykład na placu budowy. Do głównych obowiązków agencji najczęściej należy monitoring danego terenu, wykonywanie regularnych obchodów przez jej pracowników (stróży), czy wysyłanie patroli prewencyjnych w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrożenia. Kiedy klient stwierdzi, że coś zostało skradzione i może to nawet udowodnić, ale agencja wykaże, że monitoring działał, stróż był na miejscu, a patrol został wezwany – nieważne, że dotarł po godzinie, to bardzo ciężko będzie dochodzić odszkodowania za utracony sprzęt, czy materiały budowlane. A straty te mogą być naprawdę wysokie.

3 rzeczy, które musisz wiedzieć aby dochodzić odszkodowania od agencji ochrony

Po pierwsze: Aby uzyskać odszkodowanie za skradziony sprzęt, czy przykładowo zaginione materiały na placu budowy należy udowodnić fakt  posiadania tego sprzętu, warto także zwrócić uwagę, czy agencja ochrony posiada ważną polisę OC. (Ważne! Od 1 stycznia 2014 każda firma ochroniarska ma obowiązek wykupienia odpowiedniej polisy)

Po drugie: Udowodnienie poniesionych straty to nie wszystko. Kluczowe jest także wykazanie, że pracownicy agencji nie dochowali należytej staranności przy wykonywaniu nadzoru nad daną nieruchomością lub terenem. Jest to niezwykle trudne ze względu na konstrukcję umowy ochrony.

Po trzecie: Zwróć uwagę na zapisy w umowie. Dlaczego? Agencje zabezpieczają się odpowiednimi sformułowaniami w umowie, dzięki którym unikają odpowiedzialności za stary swojego klienta. Wystarczy, że wykażą wykonanie wszelkich działań, do których się zobowiązali. Często okazuje się, że tańsza oferta ochrony na jaką się decydujemy niesie za sobą fatalne skutki i straty materialne.

Złudne a realne bezpieczeństwo agencji ochrony 

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele agencji ochrony, wybór takich usług nie jest jednak oczywisty. Często warunkiem decydującym staje się cena, ale warto pamiętać, że złudnie niska cena równa się złudnie niskiemu poziomowi bezpieczeństwa. Jeśli chcesz spać spokojnie i mieć poczucie, że nie przepalasz budżetu, zwróć uwagę przy wyborze agencji na taką, która w umowie zobowiąże się do odpowiedzialności za mienie znajdujące się w nieruchomości lub na terenie objętym ochroną. Na rynku są już firmy, które w przeciwieństwie do większości oferują umowę efektu. W ich gestii jest dochowanie staranności i podjęcie wszelkich działań, aby majątek klienta był bezpieczny, ponieważ odpowiadają materialnie i finansowo za wszelkie straty powstałe w wyniku kradzieży.

Najnowsze aktualności

Czy da się zapobiec niebezpiecznym sytuacjom dzięki odpowiedniej ochronie? Czyli… historia “o krok od tragedii” jednego z pracowników budowy

Złudna ochrona na placu budowy – wszystko czego NIE WIESZ.

kradzieże towarów z transportów kolejowych

Uwaga na kradzieże towarów z transportów kolejowych! Jest bezpieczniej, ale czy na pewno?

systemy alarmowe

Skuteczna ochrona placu budowy – systemy alarmowe jej nie gwarantują!

współpraca z sgu

QA: Współpraca z SGU – wszystko, co musisz wiedzieć