Wszyscy chyba znamy popularne powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” i nikomu nie trzeba tłumaczyć jego znaczenia. Świetnie opisuje ono dzisiejsze świadczenie usług ochrony, o których jakości klient przekonuje się dopiero wtedy, kiedy następuje sytuacja w której należy wstać i przyjąć odpowiedzialność za kradzież mienia.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ z reguły umowa o ochronę mienia jest umową należytego starania. W przeciwieństwie do umowy efektu jest skonstruowana w taki sposób, żeby celem było “staranne działanie” a nie konkretny rezultat. Oznacza to, że firma ochroniarska nie odpowiada za straty powstałe w wyniku na przykład kradzieży z włamaniem, a jedynie za niewykonanie lub nienależytą staranność w wykonaniu zobowiązania w ramach umowy, czyli ochrony mienia. Krótko mówiąc, firma ochrony wykona swoje standardowe procedury, niezależnie od tego czy przyniosą efekt nie ma tu mowy o wypłacalności odszkodowania, nie zależnie od wartości skradzionego mienia czy poniesionych innych szkód. Strona umowy wywiązała się ze spisanych obowiązków – zostajesz sam
Spis treści
1. Mity “starannego” działania agencji ochrony. Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę?
Szczegółowy zakres działań i zobowiązania agencji ochrony są określane w umowie ochrony mienia, która reguluje odpowiedzialność firmy ochrony w przypadku incydentów wtargnięcia.
Do głównych obowiązków agencji najczęściej należy ochrona wizyjna tj. monitoring danego terenu, wykonywanie regularnych obchodów przez jej pracowników (pracowników ochrony fizycznej), czy wysyłanie patroli interwencyjnych w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrożenia. Kiedy klient stwierdzi, że coś zostało skradzione i może to udowodnić, ale agencja wykaże, że monitoring działał, stróż był na miejscu, a patrol został wezwany – nieważne, że dotarł po godzinie – na tym odpowiedzialność firmy ochrony się kończy. Nie ma mowy o wypłacalności odszkodowania za utracony sprzęt, czy materiały budowlane. A wartość skradzionego mienia w takich przypadkach potrafi być naprawdę wysoka.
2. Rodzaje odpowiedzialności - 3 rzeczy, które musisz wiedzieć aby dochodzić odszkodowania od agencji ochrony
Po pierwsze: Aby wymagać jakiejkolwiek odpowiedzialności za kradzież i starać się o odszkodowanie od firmy ochrony za skradziony sprzęt, czy zaginione materiały na placu budowy należy udowodnić fakt posiadania tego sprzętu, warto także zwrócić uwagę, czy Twój zleceniobiorca posiada ważną polisę OC. (Ważne! Od 1 stycznia 2014 każda firma ochroniarska ma obowiązek posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC)
Po drugie: Udowodnienie poniesionych straty to nie wszystko. Kluczowe jest także wykazanie, że pracownicy agencji nie dochowali należytej staranności przy świadczeniu usługi ochrony wizyjnej i/lub ochrony fizycznej. Jest to niezwykle trudne ze względu na konstrukcję umowy ochrony.
Po trzecie: Zwróć uwagę na zapisy w umowie. Dlaczego? Agencje zabezpieczają się odpowiednimi sformułowaniami w umowie, dzięki którym unikają odpowiedzialności za stary swojego klienta. Wystarczy, że wykażą wykonanie wszelkich działań, do których się zobowiązali. Często okazuje się, że tańsza oferta ochrony na jaką się decydujemy niesie za sobą fatalne skutki i realne zagrożenie braku zadośćuczynienia w przypadku kradzieży.
3. Złudna a realna odpowiedzialność za bezpieczeństwo
Na rynku obecnie dostępnych jest wiele agencji ochrony, wybór takich usług nie jest jednak oczywisty. Często warunkiem decydującym staje się cena, ale warto pamiętać, że złudnie niska cena równa się realnie niski poziom bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz spać spokojnie i mieć poczucie, że nie przepalasz budżetu, zwróć uwagę przy wyborze agencji na taką, która w umowie zobowiąże się do odpowiedzialności za mienie znajdujące się w nieruchomości lub na terenie objętym ochroną. Storm Gray Unit w przeciwieństwie do większości oferuje umowę efektu i polisę oc opiewającą na 100 000 000 milionów złotych. W naszej gestii jest dochowanie staranności i przede wszystkim gwarancja efektu. Zdajemy sobie sprawę, że umowa i obowiązkowe ubezpieczenie OC to jedno a realne bezpieczeństwo i gwarancja efektu to drugie. U nas odpowiedzialność ochrony zawsze działa! Bez względu na to czyja jest wina… odpowiedzialność to NASZ obowiązek.