Aktualności

Czarny łabędź w ekonomii – kiedy to, co niemożliwe, staje się rzeczywistością

, البجعة السوداء في الاقتصادczarny łabędź w ekonomii, Black Swan in Economics

Nie możesz być niczego pewnym. Przekonanie, że nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć, doprowadza do naiwnej wiary w bezpieczeństwo i stabilność firmy. Brak czujności oraz pewność, że jesteś w stanie wszystko przewidzieć to największe zagrożenia dla Twojej działalności. Wtedy pojawia się on – czarny łabędź w ekonomii, a ty tracisz wszystko, bo przecież nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć. Dzisiaj nie możesz być pewnym niczego.

 

Czarny łabędź w ekonomii

Jesteś zapewniany o swoim bezpieczeństwie. Czujesz się komfortowo i żyjesz zgodnie ze swoimi zasadami. Robisz to, co Ci się podoba. Twoja firma poszerza horyzonty. Wchodzisz na nowe rynki. Realizujesz kolejne projekty. Od czasu do czasu dochodzą Cię słuchy o kryzysie w jednej z firm, wycieku poufnych informacji. Wydają się one jednak odległe. Żyjesz w przekonaniu, że nigdy nie będą dotyczyły Ciebie. Teraz wyobraź sobie coś, co wydaje się surrealistyczne. Zamknięcie granic. Zakaz wychodzenia z domu. Pojawienie się na ulicach tłumu ludzi w maseczkach. Nagle nie wiesz, kto przed Tobą stoi. Tracisz grunt pod nogami, a Twoja firma staje nad przepaścią. Ludzie nie mogą przyjść do pracy. Klient nie zjawi się na spotkaniu w biurze. Do gry wkracza niepewność, a przecież nic nie było w stanie Cię zaskoczyć. COVID-19 to jeden z najnowszych przykładów obrazujących zagadnienie, jakim jest czarny łabędź w ekonomii. Na przestrzeni lat mieliśmy do czynienia z kilkunastoma zdarzeniami, których konsekwencje dla świata biznesu można mierzyć podobną skalą. Dlaczego wciąż czujemy się pewnie na rynku i w swojej rzeczywistości?
 

Teoria czarnego łabędzia – co to jest?

Teoria czarnego łabędzia podkreśla przede wszystkim siłę tego, co nieprzewidywalne. Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się tak szybko, że planowanie na podstawie danych historycznych może stać się zupełnie bezużyteczne. To właśnie podkreśla Nassim Taleb, którego autorstwa jest Teoria czarnego łabędzia. W swojej książce “Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” wyjawia skalę konsekwencji tego, co nieprzewidywalne. Czym jest czarny łabędź? O co chodzi? Według Taleba ma on trzy charakterystyczne cechy:
  • nieprzewidywalne wydarzenie,
  • ma bardzo duży wpływ na rzeczywistość,
  • ostatecznie okazuje się, że było możliwe do przewidzenia i znajduje wyjaśnienie w otaczającej nas rzeczywistości.
 

Czarne łabędzie ekonomia – na przestrzeni ostatnich 50 lat

Aby dobrze zrozumieć, czym tak naprawdę są czarne łabędzie w ekonomii, warto przeanalizować to, co wydarzyło się w ostatnich latach. Poniżej prezentujemy 5 przykładów, obok których nikt nie przeszedł obojętnie:
  • 2000: Dotcom, czyli bańka internetowa
  • 2001: Zamach na World Trade Center
  • 2011: Katastrofa nuklearna w Fukushimie
  • 2016: Brexit
  • 2020/2021: Pandemia COVID-19
Pandemia COVID-19 doprowadziła do zamknięcia wielu firm, które nie były przygotowane na tak duży kryzys. Eksperci spierają się, czy można nazwać to wydarzenie czarnym łabędziem w ekonomii. Pojawiły się głosy, że tak duże konsekwencje pandemii wynikają bezpośrednio z zaniedbań, na przykład pozwolenie na funkcjonowanie targu w Wuhan. Mimo to konsekwencje tego wydarzenia są tak ogromne, że dla wielu wydaje się oczywiste, że jest to czarny łabędź w gospodarce. Konsekwencją pandemii było masowe sprzedawanie papierów wartościowych oraz kryzys na giełdzie.
 

Dotcom jako czarny łabędź – ekonomia a nowoczesne technologie

Nowoczesne technologie stanowią dla wielu z nas duże udogodnienie. Dzięki nim jesteśmy w stanie przezwyciężyć ograniczenia związane z COVID-19. Nadal możemy kontaktować się ze znajomymi i spotykać bez kontaktu osobistego, czyli zdalnie, przez internet. Należy jednak podkreślić, że ten sam wynalazek był w 2000 roku powodem pojawienia się innego czarnego łabędzia w ekonomii. O czym mówimy? W latach 1995-2001 powstawało wiele firm z branży IT i pokrewnych. Nastąpił wówczas boom na inwestowanie w tego typu spółki, co spowodowało ich przecenianie. WIele osób zdecydowało się na inwestycję w przedsiębiorstwa, które tak naprawdę osiągnęły niewielkie dochody, a w konsekwencji upadły. W efekcie powstała “bańka internetowa”. Jedną z ikon bańki internetowej był Kim Dotcom (Schmidt), który zakupił firmę na skraju bankructwa i ogłosił, że zainwestuje w nią 100 milionów dolarów. W efekcie akcje firmy wzrosły o 300%, a następnie zostały sprzedane za 1,5 miliona dolarów. Ostatecznie firma upadła.

 

Czarny łabędź a zarządzanie – dlaczego wciąż wprowadza nieład?

Wielu przedsiębiorców w Polsce skupia się na długofalowym planowaniu, patrzeniu w przyszłość. Planujemy inwestycje na wiele lat do przodu, zapominając przy tym o planie B. Być może i ty jesteś takim przedsiębiorcom. Czarny łabędź w ekonomii jest tak nieprzewidywalną, surrealistyczną sytuacją, że często po prostu ignorujemy możliwość wystąpienia takich zdarzeń. Zwłaszcza że pojawiają się one co kilka lat. Kiedy zapomnimy już o konsekwencjach ostatniego, nagle zdarza się kolejny, nieprzewidywalny kryzys.

Warto przygotować się również na inne zagrożenia nie tylko związane z bezpieczeństwem informacji i mienia, ale również zdrowia oraz mienia pracowników.

Sprawdź więcej informacji w artykułach:

 

Jak przygotować się na czarne łabędzie w ekonomii?

Dużą rolę odgrywa w tym przypadku odpowiednie lokowanie środków finansowych oraz oszczędności. Dobrym rozwiązaniem może okazać się lokowanie środków w instrumentach finansowych, które są odporne na kryzysy. Ponadto długoterminowe planowanie oraz umiejętne wykorzystywanie informacji gospodarczych może stać się kluczowe w przypadku zagrożeń, jakimi są czarne łabędzie. Ekonomia wymaga analitycznego, zdroworozsądkowego myślenia. Na podstawie aktualnej sytuacji jesteśmy w stanie opracować nie tylko aktualny plan działania firmy, ale również alternatywę w przypadku wydarzeń nieprzewidywalnych.

SGU pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo biznesu. W naszym zespole pracują specjaliści, którzy przeprowadzą dla Ciebie wywiad gospodarczy. Pozyskiwanie i analizowanie informacji z branży, w której działa Twoja firma, pozwoli na realne, świadome definiowanie planu oraz podejmowanie racjonalnych decyzji. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest również identyfikacja ryzyka i doprowadzenie do jego redukcji.

Dowiedz się więcej na temat naszej oferty: Bezpieczeństwo biznesu i wywiad gospodarczy!

Najnowsze aktualności

Czy da się zapobiec niebezpiecznym sytuacjom dzięki odpowiedniej ochronie? Czyli… historia “o krok od tragedii” jednego z pracowników budowy

Czy wiesz, że Twoja agencja ochrony może nie pokryć powstałych szkód?!

Złudna ochrona na placu budowy – wszystko czego NIE WIESZ.

kradzieże towarów z transportów kolejowych

Uwaga na kradzieże towarów z transportów kolejowych! Jest bezpieczniej, ale czy na pewno?

systemy alarmowe

Skuteczna ochrona placu budowy – systemy alarmowe jej nie gwarantują!

współpraca z sgu

QA: Współpraca z SGU – wszystko, co musisz wiedzieć