EE

Ochrona wizyjna – pełna informacja i gwarancja efektu

Blog SGU

Dzikie wysypiska śmieci – jak zapobiec dzikim wysypiskom według SGU

dzikie wysypiska śmieci zapobieganie

29 maja. 2019 rok. Godzina 19:14. Wśród zieleni przy garażach widać rosnącą górę odpadów. Nagle podjeżdża samochód. Wychodzi z niego mężczyzna. Otwiera bagażnik i dorzuca do składowiska swoją “cegiełkę”. Nie obchodzą go konsekwencje prawne wyrzucania śmieci, czy prawo ochrony środowiska, nie wspominając już o tym, że jego głupota i lekkomyślność stwarzają zagrożenie dla zwierząt. Jakie są zagrożenia dzikich wysypisk ? Czy da się tego uniknąć? Jak wyeliminować dzikie wysypiska śmieci? Zapobieganie dzikim wysypiskom może wydawać się trudne, ale czy na pewno?

Spis treści
1. Dzikie wysypiska w lasach i nie tylko – poważne zagrożenie
Nielegalne wysypiska śmieci w Polsce to jedno ze zjawisk, które nie tylko jest przykre dla oczu, ale przede wszystkim ma ono negatywny wpływ na środowisko. Najczęstsze występowanie dzikich wysypisk to rzadko uczęszczane miejsca, z dala od zabudowań i tłumów. Z tego powodu nie rzadko możemy zaobserwować takie dzikie wysypisko podczas spaceru po leśnych ścieżkach lub innych urokliwych zakątkach krajobrazu. Najczęściej zaczyna się od jednego worka. Następnie inni – idąc za wątpliwym przykładem poprzedników – zostawiają tam swoje odpady. W efekcie powstają dzikie wysypiska śmieci w lasach, które następnie trudno opanować i zlikwidować. Warto zwrócić uwagę, że problem ten rozpoczyna się już na etapie cichego pozwolenia na zaśmiecanie chodników, parków lub innych obszarów publicznych. Kiedy ktoś nie widzi problemu, by wyrzucić papierek, butelkę, puszkę w miejscu niedozwolonym, nie będzie przejmował się tym, jakie są konsekwencje prawne wyrzucania śmieci w takich obszarach bez naocznych świadków. Dane statystyczne mówią same za siebie. Z najnowszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, na dzień 31 grudnia 2019 roku, wynika, że nielegalne składowiska odpadów w kraju to powierzchnia około 1 972 050 m2. Od 2014 roku teren ten wciąż rośnie, choć w porównaniu z poprzednimi latami sytuacja wygląda lepiej1.
2. Zlikwidowane, nielegalne wysypiska śmieci w Polsce
Według statystyk na terenie gminy w całej Polsce, nielegalne wysypiska śmieci to problem, który dotyczy wszystkich. Mimo to można zauważyć, że największa powierzchnia dzikich wysypisk na ostatni dzień 2019 roku znajdowała się w województwie śląskim. Problem jest poważny, a władze gminne, takie jak np. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska próbują z nim walczyć. Nielegalne wysypiska śmieci w Polsce są stopniowo likwidowane, ale na ich miejscach nierzadko pojawiają się nowe składowiska. Jak wygląda sytuacja z likwidacją nielegalnych wysypisk w Polsce? Tylko w 2019 roku udało się zlikwidować aż 11 370 dzikich składowisk odpadów3. W poprzednich latach liczba ta była zbliżona. Mimo to powierzchnia nielegalnych wysypisk w Polsce jest przytłaczająca. Jakie są tego skutki?
3. Nielegalne składowiska odpadów – skutki dzikich wysypisk

Jednym z dużych zagrożeń, jakie dla naturalnego środowiska niesie człowiek, jest tworzenie dzikich wysypisk Skutki tego zjawiska mogą być bardzo poważne. Jednym z pojawiających się zagrożeń jest powstawanie pożarów czy zagrożenie dla zwierząt. Nierzadko wśród odpadów znajdują się materiały takie jak: szkło, substancje łatwopalne. Ponadto nielegalne składowiska przyczyniają się do zanieczyszczeń wody. Jeżeli wśród odpadów znajdują się substancje toksyczne, może dojść do skażenia terenu i narażenia zdrowia zwierząt poprzez dzikie wysypiska śmieci. Skutki są poważne, więc kary grzywny są proporcjonalne do stopnia zagrożenia.

Grzywna za zaśmiecanie to na dzień dzisiejszy kwoty w wysokości od 500 do 5000 zł. Pojawia się jednak jeden poważny problem. Bardzo często identyfikacja winnych jest utrudniona, monitoring składowisk często jeżeli już jest to bardzo słaby. W efekcie pozostają oni bezkarni. Jak tego uniknąć?

4. Jak wyeliminować dzikie wysypiska śmieci? Monitoring składowisk z SGU

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyeliminować dzikie wysypiska śmieci, zapobieganie temu zjawisku z SGU będzie skutecznym rozwiązaniem. Przepisy dotyczące dzikich wysypisk nie są do końca uregulowane, jak wspomnieliśmy, największym problemem utrudniającym wyeliminowanie dzikich wysypisk może okazać się identyfikacja osób zaśmiecających tereny zielone.

Tworzenie dzikich wysypisk najczęściej wynika z dwóch przekonań:

Ludzie wychodzą z założenia, że nikt nie udowodni im, że to ich odpady, no i oczywiście, że skoro i tak już wszędzie już jest pełno jest śmieci w lasach do przecież nic się nie stanie jak “się dołoży”

SGU obala te mity dzięki pomocy wykwalifikowanego zespołu specjalistów oraz nowoczesnyc;h technologii. Wprowadzenie systemów SOVA i VIKI, które będą pod czujnym okiem wyjątkowych Operatorów dbać o skuteczny monitoring składowisk umożliwią

  • identyfikację osoby zaśmiecającej tereny zielone poprzez analizę obrazu z kamer za pomocą systemu VIKI i zespołu Operatorów SGU,
  • natychmiastową reakcję w postaci wezwania odpowiednich służb, o tym, że łamane są przepisy dotyczące odpadów komunalnych
  • reakcję w czasie rzeczywistym dzięki technologii SOVA – System Ochrony Video Audio, który umożliwia przekazanie materiału video organom ścigania natychmiast gdy tylko wystąpi tworzenie dzikich wysypisk!

Pomożemy Ci zadbać o monitoring składowisk

1 Główny Urząd Statystyczny, Stan i Ochrona Środowiska. Odpady komunalne. Dzikie wysypiska, [Ostatnia aktualizaja: 06.02.2021], dostęp: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/tablica

2 Ibidem.

3 Główny Urząd Statystyczny, Stan i Ochrona Środowiska. Odpady komunalne. Dzikie wysypiska zlikwidowane, [Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021], dostęp: https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/tablica

Najnowsze wpisy

Doba po ataku: Ewakuacja

Optimus Elona Muska i GPT: Nowi Bogowie czy partnerzy w pracy?

Pracuj więcej niż Ci płacą… chyba, że jest poniedziałek

Pracuj więcej niż Ci za to płacą…

Zamiana PFRON’a na drona

Wypadek – sekundy na decyzję

Zostaw nam swój numer telefonu.

Oddzwonimy w ciągu 5 minut.

Dziękujemy.

Wkrótce się z Państwem skontaktujemy.