Czy bezpieczeństwo informacji jest ważne? Jak SGU może Ci pomóc zadbać o bezpieczeństwo biznesu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym wywiadzie.
Zapraszamy na wywiad z Tomaszem Pytlikiem – dyrektorem ds. Bezpieczeństwa Biznesu w SGU!
Przeczytanie tego artykułu pomoże zrozumieć Ci lepiej:
- Czym jest bezpieczeństwo informacji i dlaczego jest tak ważne?
- Jakie narzędzia stosujemy w SGU?
- Dlaczego SGU to dobry wybór?
.
Bezpieczeństwo informacji, czyli klucz do bezpieczeństwa biznesu?
A: Informacja to obecnie jedno z najważniejszych aktywów w każdym przedsiębiorstwie. Co Pan myśli na ten temat?
Tomasz Pytlik (TP): Bezpieczeństwo biznesu opiera się przede wszystkim na informacji. Wiedza jest w dzisiejszych czasach cenniejsza niż złoto. Z tego już wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, mimo to bezpieczeństwo często nie jest priorytetem w firmach. Informacje posiadane przez podmioty gospodarcze na temat kontrahentów, współpracowników oraz pracowników mogą zabezpieczyć firmę.
Z kolei zaniedbanie w tej materii może spowodować straty finansowe, wizerunkowe, a także utratę pracowników. Wyciek informacji może zdestabilizować sytuację w firmie. Kiedy dane wrażliwe dostaną się do nieodpowiednich osób, liderzy mogą stracić wiarygodność na rynku, a firma dobry wizerunek i stabilizację.
Nawet zatrudnienie nieodpowiedniego pracownika może spowodować zagrożenie wyciekiem danych. Takie działania mogą być stosowane również przez nieuczciwą konkurencję. Dlatego bezpieczeństwo informacji jest kluczem do stabilnej sytuacji w firmie, a także wzmacniania jej pozycji rynkowej i rozwoju.
Narzędzia, które pomogą dbać o bezpieczeństwo informacji
A: Obecnie firmy są narażone na wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informacji. Pandemia i rozproszony tryb pracy sprzyjają wyciekom danych. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed naruszeniem bezpieczeństwa informacji w firmie?
TP: Istnieją narzędzia, które można w tym celu wykorzystać. Są to między innymi: wywiad gospodarczy, sprawdzenie pracownicze czy badanie antypodsłuchowe.
A: Brzmi to jak rodem z filmu szpiegowskiego… Czy kontrola jest nieunikniona?
TP: Zawsze zalecam klientom działanie na zasadzie: UFAJ, ALE SPRAWDZAJ. Tu warto skorzystać z pomocy firm, które tak jak nasza, mają wiedzę i doświadczenie niezbędną do realizacji takich zadań. Takie podmioty, dzięki posiadaniu odpowiednich licencji, mogą w razie konieczności, bronić swoich ustaleń przed sądem.
A: Wymienionych zostało kilka narzędzi, które mogą pomóc zabezpieczyć się firmom. Czy możemy pokrótce dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat? Zacznijmy od wywiadu gospodarczego.
TP: To narzędzie mające na celu ułatwienie zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie. Poprzez zdefiniowanie otoczenia firmy i poddaniu zdobytych informacji dokładnej analizie można przedstawić prognozy, które rzucą nowe światło na zakładane plany. Ma to bezpośrednie przełożenie na podejmowanie trafnych decyzji.
Na czym polegają narzędzia zapewniające bezpieczeństwo informacji?
A: Wspomniał Pan o sprawdzeniu pracowniczym. Na czym dokładnie polega?
TP: Zatrudnienie nieodpowiedniego pracownika może zagrażać bezpieczeństwu informacji. Ogromną wiedzę uzyskujemy z mediów społecznościowych oraz materiałów udostępnianych w Internecie. Jednym z najczęściej podejmowanych działań jest Background Screening. Polega to na weryfikacji informacji z CV.
Analizowana jest przeszłość kandydata poprzez sprawdzenie zgodności informacji z rzeczywistością. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń. Z naszego doświadczenia i analiz wynika, że 70% CV przesyłanych do pracodawców mija się z prawdą. Często są mocno podkoloryzowane.
A: Te dane są zaskakujące. Czy w związku z sytuacją ograniczonego zaufania zalecane są prewencyjne działania w myśl wspomnianego stwierdzenia „Ufaj, ale sprawdzaj?” Kiedy rekomenduje się zastosowanie, na przykład badania antypodsłuchowego?
TP: Badania antypodsłuchowe stosuje się w przypadku podmiotów gospodarczych poruszających na przykład na zebraniach istotne kwestie, których wyciek może stanowić poważne zagrożenie. Wiadomo, jak ważne jest bezpieczeństwo informacji wewnętrznych, poufnych. Badanie antypodsłuchowe polega na sprawdzeniu, czy w strategicznych miejscach w firmie nie pojawiają się urządzenia podsłuchowe.
Zadbaj o bezpieczeństwo biznesu z SGU
A: Bezpieczeństwo informacji w firmie to bez wątpienia temat ważny. Mam wrażenie, że świadomość polskich przedsiębiorstw jest coraz większa, jeśli chodzi o usługi z tym związane. Czy możemy podsumować, jakie wymierne korzyści niesie za sobą skorzystanie z usług podmiotów oferujących tego rodzaju usługi?
TP: Przede wszystkim jest to kompleksowa pomoc w uniknięciu niekorzystnych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem informacji. Jeśli istnieje możliwość uzyskania materiałów dowodowych, zawsze dostarczamy je klientowi, aby mógł on zidentyfikować zagrożenie i na czas zapobiec niepożądanym skutkom. Czas i reakcja na takie zdarzanie jest kluczowa.
A: Dziękuję za rozmowę!
TP: Ja również dziękuję, że mogłem pokrótce przybliżyć Państwu ten temat.