EE

Ochrona wizyjna – pełna informacja i gwarancja efektu

Blog SGU

Narzędzia AI a walka z przestępczością – zaufanie ludzi do sztucznej inteligencji

the fight against crime, sztuczna inteligencja a walka z przestępczościąالذكاء الاصطناعي ومحاربة الجريمة

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak sztuczna inteligencja zmienia nasz świat. Stosowanie sztucznej inteligencji wzbudza wątpliwości i jest tematem żywych dyskusji.

Tak naprawdę zależy od człowieka, w jaki sposób wykorzysta dostępne możliwości. Jak uregulowane użycie sztucznej inteligencji może pomóc w walce z przestępczością i zapewnić bezpieczeństwo wobec wielu czyhających na każdym kroku zagrożeń takich jak np. cyberprzestępczość czy kampanie dezinformacyjne?

Spis treści
Przestępczość seksualna w Polsce

Najwięcej negatywnych emocji oraz obaw wzbudza przestępczość seksualna w Polsce. Coraz częściej docierają do nas informacje na temat ofiar, wśród których znajdują się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i dzieci. Kiedy otrzymujemy wiadomość o kolejnym przestępstwie, przez pewien czas zachowujemy szczególną ostrożność. Pamięć bywa jednak zawodna i szybko zapominamy o tym, co jeszcze do niedawna wzbudzało w nas ogromny strach. Z kolei zło nigdy nie śpi, a kiedy czujność zawodzi może dojść do prawdziwej tragedii. Spójrzmy na statystyki.

Najnowsze dane pochodzą z 2020 roku. Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ubiegłym roku liczba przestępstw stwierdzonych na podstawie art. 200 KK – seksualne wykorzystanie małoletniego – obejmowała 1360 przypadków. Z kolei przestępstwo wynikające z art. 197 § 1-4 KK – zgwałcenie – dotyczyło aż 1034 przypadki stwierdzone. Należy jednak podkreślić, że w obu przestępstwach wszczęto ponad 1000 więcej postępowań. W ubiegłym roku doszło również do 657 zabójstw w całej Polsce.

Sytuacja jest poważna, a możliwości, jakie dają nam narzędzia AI, mogą pomóc w ograniczeniu liczby przestępstw lub identyfikowaniu i zatrzymywaniu przestępców. Jak to możliwe? Jak ma się wykorzystanie sztucznej inteligencji do walki z przestępczością?

Jakie możliwości daje nam wykorzystanie sztucznej inteligencji?

Represjonowanie mniejszości narodowej Ujgurów w Chinach to przykład negatywnego wykorzystania możliwości sztucznej inteligencji. W tym przypadku system rozpoznawania twarzy ma na celu odnalezienie Ujgurów w celu zatrzymania i masowego więzienia w obozach w Autonomicznym Regionie Sinciangw. “Ujgurskie alerty” wysyłane przez kamerę AI, systemy inwigilacji społeczeństwa to bez wątpienia negatywne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji. Algorytmy powinny służyć do profilowania osób powiązanych z przestępczością

Spójrzmy na to jednak z innej perspektywy. Czy możliwość rozpoznawania twarzy i profilowania osób powiązanych z przestępczością może pomóc w walce z przestępstwami seksualnymi? Optymalny model uczenia maszynowego pozwala na przechowywanie i analizę dużych zbiorów danych. Dlaczego o tym piszemy?

System VIKI a możliwość rozpoznawania twarzy

Rozpoznawanie twarzy umożliwiają kamery AI, które poprzez głębokie uczenie maszynowe otrzymały zdolność analizowania cech charakterystycznych dla człowieka. Na tej podstawie są w stanie zidentyfikować osobę znajdującą się w monitorowanym obszarze.

System VIKI, czyli Video Interactive Kinetic Intelligence, posiada zdolność do analizy obrazu oraz redukowania ewentualnego ryzyka do minimum. Jedno urządzenie IoT może zastąpić kilka standardowych kamer, a jednocześnie zwiększyć możliwości monitoringu.

Narzędzia AI a walka z przestępczością seksualną

Możliwości sztucznej inteligencji w zakresie analizowania rysów twarzy oraz weryfikowania na tej podstawie tożsamości człowieka może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i umożliwiają skuteczne przeciwdziałanie atakom, jednak wciąż zaufanie ludzi do sztucznej inteligencji jest znikome.

Mimo że czujemy się bezpiecznie w swoim najbliższym otoczeniu, nigdy nie wiemy, z której strony nadejdzie niebezpieczeństwo. Każdy z nas pamięta zaginięcie 11-letniego Sebastiana z Katowic, którego niestety nie udało się uratować przed mordercą.  Chłopiec wracał z placu zabaw do domu, a mężczyzna posiadał już „kartotekę”.

Wyobraźmy sobie inną sytuację, która być może pozwoliłaby na uniknięcie takich tragedii w przyszłości. System VIKI jest w stanie rozpoznawać 30 twarzy na sekundę. Gdybyśmy pobrali rejestr sprawców przestępstw seksualnych lub morderców, którzy opuścili zakład karny. Bylibyśmy w stanie zweryfikować ich podejrzane zachowanie w przestrzeniach objętych ryzykiem. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoliłoby nam być krok przed przestępcą.

Przykładem mogą być place zabaw oraz parki, gdzie wcześniej dochodziło do podobnych przestępstw. Jeżeli system VIKI jest w stanie przeanalizować 30 twarzy na sekundę, oznacza to, że w ciągu minut odbędzie się przeskanowanie aż 1800 twarzy. Z kolei w publicznym rejestrze przestępców na tle seksualnym znajdują się ich około 1100.

Dzięki temu moglibyśmy działać prewencyjnie w przypadku podejrzanie zachowujących się, dawniej karanych osób. Być może jest to dobry sposób na walkę z przestępczością i przejęcie kontroli nad bezpieczeństwem?

Najnowsze wpisy

Optimus Elona Muska i GPT: Nowi Bogowie czy partnerzy w pracy?

Pracuj więcej niż Ci płacą… chyba, że jest poniedziałek

Pracuj więcej niż Ci za to płacą…

Zamiana PFRON’a na drona

Wypadek – sekundy na decyzję

Prewencja czy życie?

Zostaw nam swój numer telefonu.

Oddzwonimy w ciągu 5 minut.

Dziękujemy.

Wkrótce się z Państwem skontaktujemy.